Рік після скандалу: що насправді сталося з Табаловими та чому вони не увійшли до фракції "Батьківщина"

Читать на русском
Автор
Новина оновлена 31 грудня 2024, 13:00

"Телеграф" зʼясував, що стало причиною

Перший день роботи Верховної Ради 7 скликання почався із гучного скандалу. 11 грудня 2012 року, одразу після відкриття урочистого засідання парламенту для складання присяги новообраними депутатами VII скликання, у Верховній Раді почалася штовханина.

Низка депутатів об'єднаної опозиції, а саме представники ВО "Свобода", звинуватили Олександра Табалова та його сина Андрія Табалова у небажанні входити до складу Об'єднаної опозиції та фракції "Батьківщина". Після чого в парламенті сталася бійка за участі депутатів ВО "Свобода", Олександра та Андрія Табалових, в результаті останні покинули сесійну залу.

Олександр та Андрій — батько й син. Після рішення не вступати до партійної фракції вони потрапили під шалену інформаційну атаку. У ЗМІ політики, близькі до "Батьківщини", безпідставно називали нардепів і зрадниками, і "тушками". Проте аналіз подій, які передували цьому скандалу, змушує подивитись на ситуацію під зовсім іншим кутом.

Що насправді стало причиною такого рішення та найбільш гучного політичного скандалу новообраної Верховної Ради, розбирався "Телеграф".

Штабні інтриги

Олександр Табалов, відомий український бізнесмен з Кіровоградщини, балотувався до Верховної Ради за списками партії "Батьківщина".

На момент виборів 2012 року, його син, Андрій Табалов очолював Кіровоградську територіальну організацію партії "Фронт змін". Втім, після того, як опозиція вирішила об'єднати зусилля та йти на вибори одним фронтом, він взяв участь у виборах кандидатом на мажоритарному окрузі №99 від "Батьківщини" у Кіровограді. Це рішення було погоджене з центральним штабом об'єднаної опозиції.

Він переміг свого головного конкурента Олександра Шаталова, представника "Партії регіонів" та креатуру тодішнього губернатора Кіровоградської області Сергія Ларіна, попри використання останнім потужного адмінресурсу. Андрій Табалов зміг здолати опонента регіонала, при чому свою перемогу у виборах йому довелося відстоювати в судах.

Проблеми у комунікації з центральним штабом Об'єднаної опозиції почалися ще на етапі виборчої кампанії. Виборчу кампанію Олександр та Андрій Табалови вели на Кіровоградщині. Центральний виборчий штаб Об’єднаної опозиції до певного моменту надавав їм медійну підтримку. Але раптово все змінилося.

За інформацією "Телеграфу", у жовтні 2012 року з київського офісу партії батько й син отримали команду узгоджувати свої дії з головою Кіровоградської обласної держадміністрації Сергієм Ларіним — фактичним керівником регіонального штабу Партії Регіонів.

Самі Табалови розцінили такі поради штабістів як "здачу" округу №99 опонентам з ПР. Тому, боротьбу за перемогу на виборах на мажоритарному окрузі Андрій Табалов продовжував виборювати вже власними силами, і головною задачею стало захистити результат виборів та власну перемогу.

В день голосування стало відомо, що Андрій Табалов переміг з відривом у 2225 голосів, штаб його опонента Шаталова почав оскаржувати результати виборів на дільницях, де переміг Табалов та домагатися перерахунку.

Судові баталії тривали 3 тижні та супроводжувалися тиском на підприємства, які належать родині Табалових, кампанією дискредитації та іншими провокаціями. Координував цю атаку на Табалова особисто тодішній губернатор від Партії Регіонів Сергій Ларін. Київський штаб в цей час публічно жодним чином не реагував на спроби забрати мандат у кандидата від Об'єднаної опозиції.

"Ми почали звертатися до Києва, до нашого партійного керівництва, за допомогою. Нам не допомогли, абсолютно", — сказав в коментарі "Телеграфу" Андрій Табалов.

Ніхто до кінця не знав, яким може бути результат виборів по округу №99 в Кіровограді, однак, у результаті суд став на бік Андрія Табалова, за Кіровоградська ОВК оголосила Андрія Табалова переможцем виборів по округу №99. Що стало сюрпризом і для штабістів, і для опонентів від ПР.

Парламентський переполох

Напередодні відкриття Верховної Ради та урочистого засідання Табалови поставили ці питання перед керівництвом штабу та Об’єднаної опозиції. Наступного дня стався показовий скандал у Верховній Раді.

"Ні я, ні батько жодного разу ніде не заявляли, що ми не будемо вступати до "Батьківщини". Ще раз підкреслю, що до того дня ні я, ні батько жодного разу публічно не оголошували про позицію, що ми кудись не хочемо вступати. Абсурдно, але про те, що в "Батьківщину" ми не вступили та відмовилися, ми дізналися вже під час пленарного засідання, коли на нас напали депутати "Свободи". Публічно за нас це зробили саме "партнери" по опозиції. Ну а після показового шоу, яке влаштували під куполом, питання, вступати чи ні відпало саме собою. Як після такого шоу, ми мали діяти? Проситися до "Батьківщини"? Тому ми продовжили роботу як позафракційні депутати.

Захистивши результати виборів на Кіровоградщині, Олександр та Андрій Табалови зі зрозумілих причин прийняли рішення не вступати до фракції "Батьківщини" і залишитись позафракційними. За інформацією "Телеграфу", керівництво "Батьківщини" формально навіть не запрошувало їх вступити у фракцію, розуміючи абсурдність такої ініціативи.

Враховуючи ці факти, хвилі інформаційних атак на Табалових, які влаштувала "Батьківщина", сприймаються вже не як "справедливий гнів", а скоріше як намагання приховати сліди залаштункових політичних домовленостей.

Додамо

Варто відзначити, що в цей же період "Батьківщина" зняла свого кандидата Вадима Гетьмана з балотування на окрузі №24 в Дніпрі, який був єдиним реальним конкурентом від ставленика Партії Регіонів Якова Безбаха. Така ж ситуація повторилась і в Харкові на окрузі №173, де розташована Качанівська колонія з VIP-арештанткою Юлією Тимошенко. Там Об’єднана опозиція раптом втратила кандидата Олексія Підгорного, нібито за його власним бажанням — у виграші виявилась Партія Регіонів. Подібну картину можна було спостерігати по всій країні.

Ці події збіглися по часу з непублічними консультаціями керівництва "Батьківщини" та Партії Регіонів щодо декриміналізації статей, за якими була засуджена Юлія Тимошенко. Втім, декриміналізації не сталося.

Натомість кейс Табалових став дуже гучним і прозвучав на всю країну, чим допоміг уникнути розвитку теми прозорості вибору кандидатів від Об'єднаної опозиції під час виборів, а також заглушив розмови про існування таємних домовленостей між штабами опозиції та Партії регіонів. Для багатьох інших кандидатів, які мали претензії до керівництва Об'єднаної опозиції, справа також стала показовою. З часом гучні звинувачення проти Табалових так і не знайшли підтвердження у фактах.