Українців очікує три Спаса в серпні: коли святкувати

Автор
Українців очікує три Спаса в серпні: коли святкувати

Серпня традиційно багатий на православні свята, в цьому місяці віруючі відзначатимуть відразу три Спаса.

Медовий Спас 

Він настає 14 серпня, в перший день Успенського посту. До цього часу вулики вже переповнені, а пасічники готові збирати перший урожай. Люди віруючі роблять це зазвичай з молитвою, з особливим благоговінням. Потім мед відносять до церкви для освячення. Такий продукт вважається цілющим, тому пробують його все - від мала до велика. Він від будь-яких хвороб може позбавити! 

Доброю справою вважається в медовий спас пригостити медом прохача. Недарма є приказка: "На Перший Спас і жебрак медку спробує". Будинки освячений мед потрібно розкласти в красиві піали, поставити в центр столу. Можна спекти медові пряники, пироги, булочки. Але важливо пам'ятати: йде пост, а значить, тісто теж має бути пісним.

Ще одна назва цього свята - Спас на воді. Дано воно неспроста. За переказами, саме в цей день прийняв хрещення князь Володимир. До сих пір в Медовий Спас відбувається мале водосвяття. Вся вода вважається святою, що дає сили, проганяє втому і хвороби. Непогано скупатися в цей день, особливо якщо водойма попередньо був освячений.

Вважається, що на Перший Спас жінки повинні замолювати свої гріхи. Вони їм будуть прощені, і можна після цього начинити нову, чисту від поганих помислів життя.

Яблуневий Спас 

З настанням Яблучного Спаса, 19 серпня, закінчується літо і починається осінь. По крайней мере, так завжди вважалося. Сперечатися з цим важко: дійсно, багато помічають, що після цього дня стає значно холодніше. Другий Спас у кожного з нас, звичайно, пов'язаний з яблуками. Вважається, що до цього дня їх їсти не можна. 

Особливо свято шанують це правило матері, що втратили своїх дітей. Є переказ, згідно з яким померлий дитинка на тому світі не отримає гостинця, якщо його мама буде їсти яблука до настання Яблучного Спаса. Зате в сам святковий день можна ласувати плодами скільки завгодно! Обов'язково слід з ранку їх освятити і віднести пару штучок на могилки померлих родичів. 

По дорозі не забудьте пригостити всіх знайомих, зайдіть в гості до рідних, які не пройдіть повз жебрака. Тільки після цього можна самому спробувати яблучко. Будинки непогано буде спекти яблучний пиріг, зварити варення. Всі страви, як і раніше повинні бути пісними.

Спас на горі - так ще називають це свято. На гору Фавор піднявся одного разу Ісус Христос з трьома своїми учнями. Добрався до її вершини, зійшов на неї і миттєво змінився. Одяг його заблищала білизною, обличчя засяяло. Звідси і ще одне свято, яке відзначається в цей день - Преображення Господнє. Він нагадує нам про необхідність духовного очищення і вдосконалення.

Горіховий Спас 

29 серпня християни відзначають свято Горіхового Спаса. Офіційно у нього відразу кілька назв. Перш за все, чому Горіховий? Справа в тому, що до цього дня в лісі якраз встигають горішки. Їх можна йти збирати і ласувати ними. Тоді ж закінчується прибирання хліба. Звідси і друга назва - Хлібний Спас. Пекти хліб в цей день - сам Бог велів. Його також потрібно освятити в церкві і роздати всім тим, хто просить.До хліба в святковий день слід ставитися з особливим почуттям. Промовити хоча б одну крихту вже вважається гріхом. Не забудьте в цей день подякувати Господу за їжу, яку він нам дає.

На честь нерукотворного образу Ісуса Христа свято також носить назву Спас на полотні. Добра жінка дала Спасителю хустку, щоб витерти піт, поки Він йшов на Голгофу. Подякував їй Господь, втерся, а коли повернув хустку, жінка ахнула. На ньому залишився відбитим лик Ісуса. Частково завдяки цим переказом досі вважається, що в цей день добре торгувати полотнами, полотнами, особливо якщо на них зображений священний лик.