Астрономи у космосі знайшли кисень придатний для людини
- Автор
- 530
За пів мільярда світлових років від Землі.
Астрономи помітили молекулярний кисень в далекій галактиці — вперше за межами Чумацького Шляху.
Кисень — третій за поширеністю елемент у всесвіті після водню і гелію. Тому довгий час астрономи вважали, що молекулярний кисень (О₂) повинен у великій кількості перебувати в міжзоряному просторі, проте до теперішнього часу знайти його за межами нашої галактики не вдавалося.
Цзюньчжи Ван і його колеги з Шанхайської астрономічної обсерваторії виявили сліди молекулярного кисню в галактиці Маркарян 231, яка знаходиться у 581 млн світлових років від Сонця, в сузір'ї Великої Ведмедиці. Ця галактика містить найближчий з відомих нам квазарів, а також одну або дві надмасивні чорні діри, що обертаються одна навколо одної.
Результати дослідження опубліковані в The Astrophysical Journal.
Використовуючи радіотелескопи NOEMA та IRAM 30m, вчені виявили в спектрі галактики випромінювання на довжині хвилі 2,52 мм, що свідчить про наявності молекулярного кисню.
Земля сформувалася за півтори хвилини - вчені«Це перше виявлення молекулярного кисню під позагалактичним об'єктом», — заявив Цзюньчжи Ван.
Пояснюючи походження молекулярного кисню, автори роботи зазначають, що активне ядро галактики сприяє відтоку молекул, створюючи безперервні ударні впливи, які можуть призводити до відділення атомарного кисню і формування молекул.
«Виявлена емісія O₂ розташована в областях приблизно в 10 кілопаскалей (32 615 світлових років) від центру галактики Маркарян 231 і може бути викликана взаємодією між активним молекулярним потоком, керованим ядром галактики, і молекулярними хмарами зовнішнього диска», — говорить Цзюньчжи Ван.
Раніше молекулярний кисень за межами Сонячної системи вдавалося виявити лише в Туманності Оріона і Хмарі Ро Змієносця. Обидва об'єкти знаходяться в межах Чумацького Шляху.
Втім, нове відкриття не означає, що ми б змогли дихати цим киснем. Хоча він придатний для дихання, будучи аналогічним земному, в ньому не вистачає домішок водню, вуглекислого газу, метану та інших молекул, які містяться в повітрі.