У скандалі з аудитом виробників зброї випливли нові подробиці
- Автор
- Дата публікації
- Автор
Ухваленою у березні 2022 року постановою №335 Кабмін надав право компаніям імпортувати боєприпаси та озброєння для потреб Сил оборони України, але вилучив з документа пункт про визначення прибутку. Саме через це постачальників тепер обвинувачують у завданні збитків державі, пише видання "Главком".
"У відносно спокійні часи процес купівлі товарів і послуг для потреб оборони регламентувався постановою №309 від 17 березня 2021 року. Після прийняття 335-ї вона автоматично припинила свою дію. І якщо постанова №309 чітко передбачала, що у ціну товарів, робіт і послуг оборонного призначення входить прибуток, то з постанови №335 визначення прибутку випарувалося", – йдеться у публікації.
У розпорядженні видання є документи, котрі дозволяють відтворити хронологію подій. З них випливає передусім те, що ініціатором постанови був державний концерн "Укроборонпром" та його тодішній очільник Юрій Гусєв. Гусєв просив прем’єр-міністра Дениса Шмигаля якнайшвидше розглянути підготовлений "Укроборонпромом" проєкт документа, який надалі ліг в основу постанови №335.
У згаданому проєкті прибуток серед складових ціни не згадано, що, однак, не викликало зауважень з боку Міністерства економіки, яке вивчило проєкт постанови, підготовлений "Укрборонпромом". Надалі проєкт подали на фінальний розгляд Кабміну від Міноборони за відсутності будь-яких згадок про прибуток.
"Такий різнобій між прописаним в постанові та реальним становищем речей сплив під час фінансового аудиту Міноборони за 2022 рік, який замовив тодішній голова відомства Олексій Резніков. Держаудитслужба, яка проводила перевірку, зафіксувала, що постачальники Міноборони продовжували отримувати прибуток, який вже не був передбачений прийнятою на початку повномасштабного вторгнення постановою. Відповідно якщо рахувати весь цей прибуток як незаконний, він автоматично переходить до категорії державних збитків, які в якийсь спосіб треба державі повернути. Сума збитків оцінюється в близько 2,5 млрд грн", – говориться у статті.
У липні 2023 року уряд нарешті скасував сумнозвісну постанову №335 і ухвалив нову – №736, в якій прибуток вже фігурує у складі ціни за товари оборонного призначення. Але й діяти вона почала лише з липня цього року, тож нині Державне бюро розслідувань вже веде кримінальні провадження щодо низки постачальників, котрі, за вердиктом аудиторів, фактично порушували закон.