В Україні планують підвищити мінімальний вік для купівлі тютюнових виробів

Автор
В Україні планують підвищити мінімальний вік для купівлі тютюнових виробів

Також депутати мають намір змінити упаковки тютюнових виробів, зробивши їх непривабливими.

Депутати пропонують підвищити мінімальний вік для продажу тютюнових виробів до 21 року з 18 років, а також ввести низку інших обмежень для зменшення поширення сигарет серед молодих людей.

Про це на прес-конференції повідомила народний депутат від партії "Слуга народу" Лада Булах, презентуючи новий антитютюновий законопроект. "У цьому законопроекті ми однаково регулюємо й обмежуємо продаж усіх видів сигарет для людей до 21 року. Це було складне та дискусійне рішення, однак воно на сто відсотків зменшить шкоду тютюнових виробів для здоров'я дітей. Згідно з різними європейськими та американськими дослідженнями, 95% дорослих курців вперше спробували сигарети до 21 року", - сказала вона.

За словами Булах, законопроект передбачає введення небрендованих однакових упаковок непривабливого кольору для всіх сигарет, збільшення розміру зображень медичних попереджень до 65% з 40% від розміру пачки. Також передбачається відсутність вуличної реклами, викладок сигарет в супермаркетах і кіосках, повна заборона реклами тютюну в інтернеті та соціальних мережах.

Відтепер морські порти не інспектуватимуть

При цьому місцеві органи самоврядування зможуть додатково визначати громадські місця, де куріння заборонено. Водночас буде розширено список громадських місць, повністю вільних від куріння, - сюди додадуться вокзали, гуртожитки, офіси та робочі місця.

Крім того, законопроект повністю забороняє обіг ароматизованих сигарет.

"Законопроект імплементує директиву Європейського Союзу від 2014 року, зокрема заборону сигарет та електронних сигарет з ароматизаторами та смаковими добавками, які імітують фрукти і мають більш м'який і привабливий смак. Зараз такі вироби становлять лише 10% від усього ринку сигарет, проте діти купують їх насамперед, коли починають пробувати курити", - сказала вона.

Законопроект, зареєстрований у Верховній Раді під номером №2813, вносить зміни до низки законів України з охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну. Серед авторів законопроекту депутати від "Слуги народу", "Батьківщини" й "ОПЗЖ". Текст законопроекту поки що відсутній на сайті парламенту.

Як повідомлялося раніше, 16 січня Верховна Рада ухвалила два пов'язаних законопроекти про зміни до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей у податковому законодавстві №1210 і №1209-1.

Зокрема, законопроекти передбачають підвищення ставки акцизу на тютюнові вироби для нагрівання в 2021 році до 1454,33 грн за 1000 штук (зараз сума акцизу - 342 грн). Щороку ставка акцизу підвищуватиметься на 20% до 2024 року, досягнувши 2516,54 грн за 1000 штук.

У жовтні минулого року Рада прийняла закон про запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів та єдиного внеску соцстрахування. Закон, до всього іншого, передбачає встановлення торгової націнки на сигарети для оптової та роздрібної торгівлі на рівні 7% і 13% від максимальної роздрібної ціни. Поки що законопроект №1049 не підписаний президентом Володимиром Зеленським і не набув чинності.