Як легко й швидко вивчити вірші: лайфхаки

Автор
965
Як легко й швидко вивчити вірші: лайфхаки

На таке питання може знадобитися відповідь не тільки ледачій дитині, якій наука дається важко, але і дорослому.

Незважаючи на упередження до шкільної літератури, яку вважають марною в дорослому житті – насправді всі подібні завдання розвивають не тільки естетичний смак, але і нейронні зв'язки. Не кажучи вже про те, що вдала цитата вірша може стати хорошим прийомом в публічних промовах, пості соціальних мереж, та й в особистому житті для створення атмосфери особливого романтизму... Як ефективно вчити вірші – найкращі поради.

Вивчити вірш напам'ять: навіщо це робити?

Як пояснюють психологи вивчення текстів напам'ять, як ліричних, так і прозових – дуже корисне для розвитку нашого розуму в будь-якому віку. Тому що під час цього процесу активно працюють певні зони головного мозку – таким чином формуючи нейронні зв'язки. Йдеться саме про ти зв'язки, які служать розвитку нашої розмовної мови. Адже ми всі вміємо говорити, але далеко не кожен з нас може говорити красиво, стильно і виразно в плані правильного підбору слів і вибудовування їх у реченні.

До того ж заучування віршів напам'ять – це відмінне тренування для нашої пам'яті. Вона починає краще працювати, тому що збільшується її обсяг. І зрештою, якщо ми працюємо з дитиною, її здатність до навчання піднімається на новий рівень, адже вона може якісніше сприймати інформацію. До речі, вчитися ніколи не пізно – і кожному з нас корисно продовжувати поповнювати свої знання протягом усього життя. У цьому запорука не тільки високого інтелектуального рівня. Але також хороша страховка від хвороб головного мозку і психічних розладів.

Якщо підвести чіткий і простий підсумок, виходить, що заучування віршів напам'ять – це посилення функцій мозку. А для того, щоб зробити це легко і швидко, є безліч хитрих і не дуже психологічних методик.

Як вчаться вірші: класика жанру

Багатьом школярам, здавалося б, таке просте завдання дається нелегко. Батьки з-під палки ретельно змушують дитину повторювати напам'ять рядки поезії. Вона раз у раз повторює. Вже у всіх дзвенять у вухах мудровані рядки, але учень так і не може це все відтворити цілком. Чому деякі люди, вивчаючи вірші, насилу можуть відтворити навіть 2 строфи, та й ті миттєво забувають?

Головний, можна сказати, хрестоматійний метод вивчення лірики напам'ять полягає в декількох правилах.

  • Перше, в ідеалі вірш потрібно вчити протягом декількох днів – приблизно 3-х. Вивчити твір за одну хвилину – дуже погана ідея.
  • Друге – перед тим, як починати запам'ятовувати, потрібно вдуматися в зміст твору і прочитати його кілька разів вголос.
  • Третє – уявити собі все, що описується в поезії в картинках. Можна навіть намалювати.
  • Четверте, залежно від змісту ліричного твору можна виділити його персонажів або ж позначити собі їхні почуття/переживання. Далі провести аналогії цих почуттів з тим, що ви раніше переживали в житті, і відтворити ці відчуття в своїй душі.
  • По-п'яте, коли ви переписуєте вірш від руки, то підключаєте до процесу додаткові способи запам'ятовування – візуальні та пов'язані з моторикою рухів (руховий вид пам'яті).
  • І шосте – всі незрозумілі слова, метафори і мовні звороти варто окремо виписати і розібрати їх значення, вдавшись до допомоги словників. Який вірш розумієш – той добре запам'ятовуєш. Автоматичне запам'ятовування незнайомих понять може бути тільки короткостроковим і вкрай неякісним.

Далі приступаємо до алгоритму самого запам'ятовування. Напевно, саме так багато хто з нас автоматично і роблять – ті, хто здатні до запам'ятовування віршів та інших творів від природи. А ось тим, у кого такої схильності немає – цей алгоритм добре допоможе.

  • До прочитання і повторення першого рядка потрібно плавно додавати всі наступні. Тобто, прочитали і відтворили початкову рядок. Після читаєте перший і другий – повторюєте їх разом і так далі. Цей метод в психології називається методом снігової кулі.
  • Залізне запам'ятовування перших рядків кожної нової строфи. Це ті кити, які будуть тримати в пам'яті весь твір. Так що їх можна навіть виписати собі окремо в якості шпаргалки і в разі чого підглядати.

Навчитися запам'ятовувати вірші: коротка поезія

Якщо є складнощі з заучування віршів, то спочатку слід тренуватися на коротких творах з найпростішими римами і художніми прийомами. Чим складніше художній світ вірша, чим більш екзотичні його рими і навіть незвичайніші слова – тим, звичайно, складніше його вчити.

Багато з витворів високоінтелектуальної прози погано піддаються вивченню навіть серед дорослих людей-філологів. Але таких віршів дуже мало і в шкільній програмі вони подаються тільки для ознайомлення – в основному для вивчення пропонуються найбільш стрункі ліричні твори. Як то кажуть, все геніальне просто.

Отже, приступимо: один легкий спосіб вивчити вірш – покрокова інструкція до вивчення короткого вірша:

  • Вдумливо читаємо вірш вголос 3 рази поспіль, як мінімум. Важливо прочитати повільно, вдумуючись в сенс буквально кожного слова.
  • Намалювати (подумки або навіть на папері) сюжет вірша в картинках, як ви його розумієте.
  • Тепер знову читаємо вірш, але вже в стилі декламації – виразно і по-акторськи.
  • Далі переписуємо вірш своїм почерком на аркуш паперу, при цьому читаємо його вголос – такий собі самодиктант.
  • Підказка для себе: якщо якийсь уривок все ніяк не відкладається в голові – аналізуємо його окремо. Далі окремо теж виписуємо і вже при відтворенні вірша по пам'яті користуємося цим в якості шпаргалки. Через кілька декламацій потреба в підгляданні відпаде сама собою.

Складний жанр: вивчити довгий вірш – поему, байку або роман

  • Звичайно, великі і складні твори з не односкладовими римами і ритмами вивчити набагато складніше. Але і це не проблема. В такому випадку на допомогу прийдуть такі підказки.
  • Такі важливі вірші обов'язково варто починати вчити заздалегідь, а не в останній момент. Хоча б за 1 день до генеральної декламації.
  • Починаємо з перших чотирьох порад, які послужили основою для заучування простого вірша. Так вчимо поему, але фрагментарно, розділивши її на смислові шматки. Вибираємо, наприклад, перші 2 строфи і спочатку вчимо їх. Прочитуйте і повторюйте їх вголос, поки не запам'ятаєте. Тільки після цього за такою ж аналогією приступайте до наступного уривку.
  • Кожен вивчинений фрагмент додаємо до першого і відтворюємо все разом. Так кожен раз розповідаємо поему вголос, починаючи з самого початку.
  • Коли вже вивчено 4 строфи, слід зробити перерву і відпочити. Щоб потім з новими силами приступити до розучування нового фрагменту.
  • Наступні 4 строфи вчимо окремо за цією же методикою. І тільки після повного запам'ятовування з'єднуємо їх і читаємо все з самого початку.
У Туреччині видали книгу колискових української авторки

Коли потрібний фрагмент твору буде вивчено повністю, знову-таки відкладіть його. Потім просто повторюйте протягом дня це періодично цілком. Обов'язково, лягаючи спати, закріпіть результат.

Вранці, скажімо за сніданком, спробуйте розповісти вірш без попереднього прочитання – просто за пам’яттю.