Вербна неділя 2020: історія свята, прикмети, традиції

Автор

Вербна неділя 2020 припадає на 12 квітня.

Традиційно за тиждень до Великодня в Україні відзначають Вербну неділю, або за церковною назвою – Вхід Господній в Єрусалим. Вербну неділю святкують 12 квітня, після неї розпочинається Страсний тиждень, що передує Великодню.

Вербна неділя з’явилася після в'їзду Ісуса до Єрусалима на ослі з Віфанії. Напередодні він зробив велике чудо – воскресив Лазаря, тож люди встеляли йому дорогу пальмовим гіллям, тим самим вітаючи Спасителя. У тих країнах, де пальми не ростуть – вирішили  замінити на вербові гілочки, які в народі називають "котиками".

Після того, як вербові гілочки освятяться, за традицією треба торкнутися ними одне одного промовляючи: "Не я б’ю, верба б’є. Від нині за тиждень – Великдень". Така давня традиція нагадує, що Воскресіння Христове наближається. Вхід Господній в Єрусалим відноситься до 12 найголовніших церковних свят.

Традиції на Вербну неділю

Багато народних традицій і ритуалів Вербної тижні пов'язані з вербою. Під час Входження Христа в Єрусалим жителі зустрічали його як спасителя пальмовими гілками і хвалебними вигуками "Осанна!" Але оскільки в наших широтах пальми не ростуть, цей символ замінили вербовыми пагонами, які розпускаються до цього часу.

Люди ходили за вербою в ліс ще до світанку, збирали і несли до храму на освячення. Зрізати гілки можна тільки з молодих дерев, на яких немає засохлих гілок і дупел.

У Вербну неділю під час богослужіння в церкві освячували вербні гілочки. Потім ці букетики несли додому, прикрашали ними ікони. А ще зберігали протягом року як оберіг від хвороб, навроків, пожеж, повеней та інших бід. Вербі приписувалася чудодійна цілюща сила. Прийнято було з'їдати вербні бруньки, щоб отримати здоров'я і бадьорість. У відварах з вербою купали дітей, щоб уберегти від хвороб. Також вербовыми гілочками кропили будинки і худобу від всяких бід.

Головний ритуал Вербної неділі – це удари вербовими гілками один одного і особливо дітей. Вважалося, що треба побажати один одному здоров'я і сил, а потім легенько відшмагати священної вербою – тоді піде будь-яка хвороба.

У Вербну неділю слід відійти від суєти, помолитися, подумати про життя і підготуватися до Страсної седмиці. Під час Великого посту у Вербну неділю дозволяється послаблення посту, можна їсти рибу і пити вино.

Що можна робити у Вербну неділю

1.Вербові гілки посвячені в церкві треба поставити вдома біля ікони або ж десь у кутку. Там вони мають простояти увесь рік. За церковними традиціями, вони захищають дім від злих очей та пожежі.

2.Сьогодні треба перебувати вдома у колі рідних вам людей.

3.За прикметами, якщо пересадити квіткові рослини, то вони будуть не лише чудово рости, але й залучати багатство в дім.

4.Якщо вбити у стіну кілочок з верби – це подарує людині рішучість і позбавить від страхів.

5.Дайте сьогодні милостиню хворим і немічним людям.

Що не можна робити у Вербну неділю

1.Категорично забороняється у цей день займатися важкою фізичною працею.

2.Вживати міцний алкоголь та влаштовувати гучні гуляння.

2.Напередодні Страсного тижня не рекомендується встрявати у сварки та думати про погане.

4.Їсти м’ясо, яйця та молочні продукти. Їжа на столі повинна бути скромною. Виняток становлять риба, рослинна олія та трохи кагору.

5. Не можна у Вербну неділю проводити поминальний обід.

З Вербною неділею: привітання у віршах, прозі та картинках

Прикмети у Вербну неділю

– Безплідній жінці треба зранку треба зрізати гілочку верби, освятити в церкві та принести додому. Цю гілочку треба зберегти в потаємному місці. За прикметами, жінка зовсім скоро відчує радість материнства.

– Вперше навесні виганяти худобу

– Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів.

– У Вербну неділю вдарив мороз – рік принесе багато пшениці.

– Якщо в цей день вітер дме сильно, то літо буде вітряним