Викликали втрати та проблеми з МВФ: аналітик назвав 5 головних помилок НБУ за час війни
- Автор
- Дата публікації
Читать на русском
- Автор
- 2445
Критика може допомогти Нацбанку стати кращим, розраховує експерт
Національний банк України за час війни припустився багато помилок, які серед іншого спричинили збитки для державного бюджету та викликали проблеми з Міжнародним валютним фондом.
Серед усіх промахів НБУ можна виділити п’ять головних. Про це в інтерв’ю "Телеграфу" розповів ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран, який також є головою комісії з банківського аналізу Українського товариства фінансових аналітиків.
Ось список із п’яти помилок, які виділяє експерт:
- Утримання протягом тривалого часу надто високої облікової ставки призвело до того, що мінімум 20 млрд гривень пішли банкам замість того, щоб попрямувати до бюджету, і їх не можна повернути навіть у разі підвищення ставки податку на прибуток.
- Також через високу облікову ставку та плаваючу ставку ОВДП виявилося несправедливим сальдо розрахунків НБУ з урядом у 2022-2023 роках, — НБУ фактично отримав з бюджету 18 млрд грн дотацій, і у 2023-2024 році цей процес триватиме.
- Підняття ставки перекрило канал запозичень Мінфіну через ОВДП — за приблизними оцінками, Мінфіну заблокували запозичення за прийнятною вартістю приблизно на 200 млрд грн.
- Лікуючи високу інфляцію в Україні політикою "дорогих грошей", НБУ не врахував природу такої інфляції. По-перше, на тлі зростання залежності споживачів від імпорту, внесок девальвації в інфляцію став більшим. По-друге, інфляція у наших торговельних партнерів 2022 року була дуже високою, зараз вона знижується. По-третє, погана чутливість кредитного ринку до рівня облікової ставки сильно розтягнула у часі непродуктивний вплив ставки на економіку і збільшила збитки бюджету від цих дій.
- Голова НБУ Андрій Пишний раніше був головою правління "Ощадбанку", і можна зрозуміти, чому він привів свою команду, проте зараз можна спостерігати вже тотальну "ощадизацію" фінансового ринку, — Рада Нацбанку, державні банки, навіть Моторно-транспортне бюро — скрізь можна спостерігати призначенням осіб, пов’язаних з керівництвом НБУ. Це збільшує корупційний конфлікт інтересів, що гальмує співпрацю із МВФ.
Нагадаємо, раніше "Телеграф" розповідав, чи може в Україні бути долар по 46 найближчим часом, про що багато хто говорить.