Екснардепа і соратника Яценюка підозрюють в отриманні хабаря

Читать на русском
Автор

Нардеп свого часу очолював комітет Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, що могло дати йому змогу провернути таку справу

Колишньому депутату Верховної Ради Миколі Мартиненку вручили підозру в отриманні неправомірної вигоди та відмиванні коштів. Мова йде про суму у 311 600 євро.

Про це у четвер, 28 липня, йдеться на сайті НАБУ та в повідомленні антикорупційної прокуратури.

Зазначається, що неправомірну вигоду екснардеп міг отримати "за лобіювання інтересів в Україні" від керівництва чеської компанії Skoda JS ще у липні 2014 року. Ця компанія займається будівництвом та обслуговуванням атомних електростанцій. На той час Мартиненко очолював комітет Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу та ядерної політики.

В НАБУ вважають, що хабар у розмірі понад 311 тисяч євро Мартиненку могли перерахувати під виглядом оплати агентських послуг за угодою про співпрацю між Skoda JS та кіпрською компанією, пов'язаною з Мартиненком. Політик міг відмити ці кошти через офшори, а потім переказати ці кошти на рахунок тієї самої кіпрської компанії, яка ним контролюється.

Антикорупційні органи зазначили, що з рахунків цієї компанії сплачували за навчання, оренду житла за кордоном та інші потреби Мартиненка та його родичів.

Варто зазначити, що у Чехії за цим фактом на шістьох співробітників Skoda JS відкрита кримінальна справа — її зараз розглядають в суді. До речі, інформація у чеських ЗМІ про те, що Мартиненка могли підкупити, з'явилася ще у 2014 році, однак тоді колишній нардеп всі звинувачення відкидав і називав їх замовними.

Довідка: Микола Мартиненко працював у Верховній Раді безперервно з 1998 по 2016 роки. В останнє десятиліття його роботи був однією з найпомітніших фігур в українській енергетиці. За період своєї діяльності він встиг завести тісні зв'язки з кількома останніми президентами та прем'єр-міністрами. Тривалий час він працював у команді колишнього голови МЗС Арсенія Яценюка. Деякі ЗМІ пишуть про Мартиненка, що той за часів роботи в уряді Януковича вважався одним із найбільших спонсорів української опозиції. Зокрема, що він з перших днів був учасником протестів "Євромайдану". А коли його затримали детективи НАБУ, низка політиків почали стверджувати, що саме Мартиненко оплачував основні організаційні витрати у дні протестів.

Раніше "Телеграф" повідомляв, що напередодні стало відомо про затримання Олександра Штокала — керівника особистої охорони нардепа Андрія Деркача, який з 2016 року був завербований росіянами й працював на країну агресора.