Офіс президента передав документи Меджлісу про депортацію кримських татар

Читать на русском
Автор
Офіс президента передав документи Меджлісу про депортацію кримських татар Новина оновлена 14 травня 2024, 14:42

Заступник керівника Офісу президента зазначив, що це перший етап оприлюднення розсекречених документів, пов’язаних із геноцидом кримськотатарського народу.

Офіс президента України передав Меджлісу кримськотатарського народу розсекречені документи НКВС СРСР щодо депортації кримських татар у 1944 році.

Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов, повідомили УНН у прес-службі глави держави.

"Місяць тому під час експертизи, яку проводив Київський інститут судових експертиз, ми отримали інформацію та підтверджуючі документи щодо примусової депортації кримських татар, тих знущань та геноциду, який був здійснений радянським режимом. Президент доручив правоохоронним органам зібрати та максимально систематизувати інформацію, яка є в архівах і досі не було оприлюднено", — сказав Смирнов під час зустрічі з представниками Меджлісу кримськотатарського народу.

Заступник керівника Офісу президента зазначив, що це перший етап оприлюднення розсекречених документів, пов’язаних із геноцидом кримськотатарського народу.

У Криму за святкування Хеллоуїна загрожують відкривати справи

"Це жахлива історія про те, як люди по 28 діб їхали без води і без їжі, про жахливі умови праці. Це факти про те, яка кількість людей за певний проміжок часу була просто вбита. Умови проживання взагалі важко назвати людськими — люди спали в вагонах, на сирій землі, дуже часто страждали на тяжкі захворювання і вмирали", — зазначив Смирнов.

Він уточнив, що розсекречені документи датуються 1944 роком та містять інформацію про кількість людей, до яких застосовували тортури.

Заступник керівника Офісу президента наголосив, що роботу з пошуку документів, пов’язаних із депортацією кримських татар, буде продовжено.

"Ми узагальнюватимемо документи, зводитимемо в історичні каталоги, доводитимемо до суспільства. Істину і правду в цьому питанні необхідно встановити", — сказав Андрій Смирнов.

У свою чергу голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров подякував Офісу президента за оприлюднення документів.

"Ці документи — донесення відділів НКВС СРСР. Не вперше ми отримуємо розсекречені документи з архівів України, з інших установ. Для нас це дуже важливо, оскільки Верховна Рада прийняла ухвалу, якою визнала насильницьку депортацію кримськотатарського народу геноцидом", — зазначив Чубаров.

Він повідомив, що у складі Курултаю кримськотатарського народу працює комісія з вивчення наслідків геноциду кримських татар.

Заступник голови спеціальної комісії Курултаю з вивчення наслідків геноциду кримських татар Гульнара Бекірова попросила Офіс президента сприяти видачі документів щодо депортації.

Смирнов також зазначив, що правоохоронним органам доручено вивчити факти, викладені у таких документах.

Він додав, що ці документи також будуть опубліковані у ЗМІ.

Російські прикордонники затримали кримськотатарського активіста Джеппарова

Смирнов запропонував представникам Меджлісу створити спільну робочу групу за участю експертів Офісу президента з метою встановлення історичної справедливості у цьому питанні.

"Ми маємо докласти зусиль, щоб знайти максимальну кількість документів, які залишилися в архівах і є засекреченими. Тому можете на нас розраховувати", — зазначив заступник керівника Офісу президента.

За даними Українського інституту національної пам’яті, у травні-червні 1944 року з Криму до спецпоселень та таборів депортували 200 тисяч кримських татар. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар.