СБУ вручила повістку на допит екс-т.в.о. глави ДФС Гутенку

Автор
СБУ вручила повістку на допит екс-т.в.о. глави ДФС Гутенку

Справа стосується нібито недоотриманих через скасування спецсанкцій доходів до держбюджету.

Служба безпеки України вручила повістку на допит екс-т.в.о. глави Державної фіскальної служби (ДФС) Денису Гутенку у справі, пов'язаній зі скасуванням спеціальних санкцій на зовнішньоекономічну діяльність (ЗЕД). 

"До мене вчора о 21:00 прийшли з СБУ додому вручати повістку на допит", - написав Гутенко у Facebook у вівторок.

Він також зазначив, що раніше СБУ викликала на допит співробітників Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. 

За словами глави Держмитної служби та екс-заступника глави Мінекономіки Максима Нефьодова, справа стосується нібито недоотриманих через скасування спецсанкцій доходів до держбюджету.  

СБУ блокувала мережу ботоферм у чотирьох областях України

"...суть справи в тому, що "якби компанії були під санкціями, вони платили б за одноразові спецдозволи, а це доходи бюджету!" Від цих втрат бюджету деякі співробітники СБУ й захищають нас уже багато років", - зазначив Нефьодов у Facebook.

"Викликають людей із МЕРТ на допити, передають мені вітання в різні способи. Як підсумок, приходять до мене додому о 21:00 із повісткою на допит", - зазначив Гутенко.

За його словами, основними "вигодонабувачами існування цих санкцій завжди були певні люди в Міністерстві економіки, в СБУ й делеговані ними "рішали". "Вони читали закон тільки у своїх особистих інтересах", - написав глава Держмитниці. 

"Вирішення таких питань коштувало значно дорожче, ніж щодо питань, пов'язаних із простроченням платежів. У 2015 році, коли ми прийшли в міністерство (в 2015-2019 роках Гутенко працював у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, МЕРТ - ІФ), звісно, ми змінили цю практику. З одного боку, ми зайнялися скасуванням цих санкцій у цілому, скасовуючи статті 37 закону про ЗЕД. І цей процес тривав 5 років! З іншого - розбиратися по суті за кожним епізодом застосування санкцій. Ми перестали застосовувати санкції за дрібні суми, почали уважніше дивитися на питання із заборгованістю. І я почав ставити запитання СБУ. Санкції накладалися абсолютно через вигадані приводи. Не пам'ятаю випадку, де там справді був би захист інтересів держави", - додав Денис Гутенко. 

СБУ розкрила чергову схему розкрадання лісу на 2 мільйона гривень

Стаття 37 закону "Про зовнішньоекономічну діяльність" наділяла МЕРТ повноваженнями накладати санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування та тимчасового припинення ЗЕД за поданнями ДФС і контрольно-ревізійної служби, правоохоронних органів, Антимонопольного комітету України, Нацкомфінпослуг, Нацбанку або за рішенням суду.

"За листом з СБУ (так, простим листом) автоматом ставили на санкцію, знімали тільки якщо приходив знову-таки з СБУ лист про те, що можна знімати. Ідеальний інструмент тиску", - зазначив Гутенко.

Кабінет Міністрів втратив можливість обмеження торговельних операцій у зв'язку з втратою чинності 7 лютого 2019 року ст.37 закону "Про ЗЕД", проте донедавна діяли колишні санкції. 

"Хоча закон про валюту, згідно з яким ці санкції скасовано як явище (скасування ст.37 закону про ЗЕД), набув чинності рік тому, старі санкції змогли скасувати тільки два тижні тому. Кабмін ухвалив рішення в грудні 2019-го, два місяці друкували це рішення, в лютому 2020 року зрештою опублікували", - нагадав Гутенко. 

Милованов допускає можливість здачі в концесію українських лікарень

"Виходить, попрацював інвестнянею і омбудсменом одночасно. Але проблеми чомусь роблять тим, хто допомагав бізнесу й обстоював інтереси держави, а не тих, хто наживався на цих схемах і вбивав бізнес", - прокоментував він. 

Гутенка у 2015 році було призначено радником міністра економічного розвитку і торгівлі, яким на той момент був Айварас Абромавичус, а потім директором департаменту регулювання зовнішньоекономічної діяльності, у 2016-му він очолив департамент розвитку підприємництва та регуляторної політики. У червні 2019-го очолив департамент таргетингу й управління митними ризиками і став т.в.о. глави ДФС, однак 12 лютого цього року Кабмін призначив замість Гутенка т.в.о. ДФС Сергія Солодченка.