Ніяких краваток і ґудзиків: дивні забобони у СРСР під час Великого терору

Читать на русском
Автор
Новина оновлена 06 червня 2024, 13:10

Людям усюди вважались вороги та шпигуни, а деякі дії доходили до абсурду

У часи Великого терору в СРСР (1937-1938) громадяни боялись усіх й усього, тому у суспільстві активно почали з’являтись суворі, проте дивні заборони. Щоб не потрапити під сталінські репресії, люди здавали своїх сусідів та родичів, а також вигадували прикмети та бачили приховані символи.

Одна з поширених заборон з’явилась трішки раніше Великого терору ― у 1935 році ― заборона ґудзиків. Вище керівництво побачило у них нацистську символіку та припинило випуск, повідомляє "Укрінформ". Проте пізніше були не менш дивні забобони та прикмети.

Пошук "борідки Троцького" і відмова від краваток

Лев Троцький, ідеолог радянської держави, був одним з головних ворогів Сталіна. За портрет революціонера можна було потрапити під арешт, а й то і гірше. Директора фабрики сірників заарештували як диверсанта, бо на коробці продукції помітили "профіль Троцького".

Це злякало звичайних громадян. Вони почали шукати "борідку Троцького" у всьому, що їх оточує.

Піонери відмовились від носіння краваток, бо в них бачили нацистські знаки, які нібито були виткані на тканині. На затискачах з зображенням полум’я вони бачили "борідку Троцького". Тоді була масова істерія навколо піонерських краваток. Явище прозвали "антикраватковою епідемією".

Доноси на сусідів та родичів

Під час Великого терору люди часто писали доноси на сусідів, колег, знайомих. Громадяни тоді в усіх бачили ворогів. Будь-яке слово чи невинна фраза могли стати приводом для того, аби людину записали у "вороги народу".

Влада сприяла такій поведінці. Щоправда, не було ніяких гарантій що той, хто написав донос, сам не стане жертвою такого ж "звернення".

Дивні забобони СРСР

У часи Радянського Союзу було багато дивних прикмет та забобонів. Після Великого терору їхня кількість не зменшилась. Найдивніші забобони СРСР:

  • не можна ходити під Л-подібним стовпом, бо будуть переслідувати невдачі;
  • треба їсти "щасливий" квиток (це той, у якому сума перших і других трьох цифр однакова), щоб пощастило;
  • присідати на валізи "на доріжку", щоб подорож була легкою;
  • заборона сидіти на куту столу для незаміжніх дівчат, інакше не вийдуть заміж або чоловік буде дуже бідний;
  • стукати по дереву чи плювати тричі через ліве плече, аби сказане не збулось.

Раніше "Телеграф" повідомляв, які дивні звички були в СРСР. Деякі з них досі поширені серед сучасних українців.