Перебивали і губили сигнал: навіщо в СРСР випускали телевізори на 12 каналів, якщо ті не "ловили"

Читати російською
Автор

"Телеграф" розповідає про життя в Радянському Союзі

Телевізори у Радянському Союзі були справжньою розкішшю. Але до середини століття така техніка стала невід’ємною частиною громадянина СРСР. Навіть попри те, що тогочасні телевізори транслювали усього 2 канали (при можливості 12).

"Телеграф" розповість про історію радянських телевізорів. А також про те, чому телеканалів було так мало.

Історія радянських телевізорів

Перші радянські телевізори були досить примітивними. Вони показували лише одну програму, тож комплектація навіть не передбачала наявність перемикача.

Телевізор із перемикачами на 3 канали з’явився лише на початку 50-х років. Цей телевізор мав назву "Север". У 1955 році з’явився "Авангард-55". На цьому телевізорі був перемикач для 5 каналів.

А от 12-канальний телевізор почали випускати в СРСР лише у 1957 році. Носив він яскраву та гучну назву "Рубін-101", але при цьому транслювалася по цьому телевізору, як і раніше, лише одна програма.

Повноцінна друга програма з’явилася на цьому телевізорі лише в середині наступного десятиліття, у 1965 році. Спершу вона була доступна лише жителям столиці, та згодом почала доходити і до жителів більш віддалених країв.

Справжнє призначення багатоканального перемикача

Коли телевізори тільки почали виробляти, у містах почали встановлювати телевізійні вежі – одна вежа на весь населений пункт. Діапазон сигналу був 30-70 км.

За таких умов у мешканців центральних міських районів не виникало жодних проблем, а ось до приміських та заміських зон телемовлення просто не доходило – сигнал губився. Тому зростала потреба у будівництві додаткових телевізійних веж.

І вже на цьому етапі виникли технічні труднощі. Сигнали з кількох телевеж перебивають один одного, у результаті з’являються сильні перешкоди на каналах. Для того, щоб мінімізувати це, програми з різних веж транслюються відразу кількома каналами. Для повноцінного та комфортного мовлення двох програм знадобилося транслювати їх аж на 12 каналах.

Раніше "Телеграф" розповідав, чому в СРСР на балконах вставляли вікна з автобусів