Регулювання цін на бензин коштувало Україні неймовірну суму — що нарахували економісти

Читать на русском
Автор
34799
Українці та бюджет підраховують збитки від дефіциту бензину Новина оновлена 23 травня 2022, 13:36
Українці та бюджет підраховують збитки від дефіциту бензину

Сотні мільйонів доларів коштувала паливна криза українцям та бюджету

З початком паливної кризи в Україні, спричиненої російською агресією, держава запровадила регулювання цін на цей стратегічний ресурс, правда 17 травня від цієї ідеї довелося відмовитись, а голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев визнав, що держава помилилося.

Український економіст Ярослав Романчук підрахував, що державне регулювання паливного ринку України коштувало українцям приблизно 800 мільйонів доларів збитків. Підрахунок економіст виклав на своїй сторінці у Facebook.

Ажіотаж був очікуваним

За словами Романчука, черги на заправках були очікувані та пояснювалися ігноруванням державою базових економічних законів.

"Посилаючись на тисячолітній досвід боротьби з інфляцією, воно не переходить у ручний режим регулювання цін, тому що зростання цін – це не причина, а наслідок. Адміністративне регулювання цін на пальне в Україні призвело до скорочення його пропозиції на заправках. Було зруйновано баланс попиту та пропозиції. При незмінному та зростаючому порівняно з першими місяцями війни попитом скорочення пропозиції стало причиною різкого збільшення черг на заправках", — пише експерт.

Наступні події були абсолютно передбачувані, зазначає Романчук, девальвація гривні, інфляція, подорожчання нафти, зростання витрат на постачання палива – всі ці фактори вимагають гнучкої реакції продавців на роздрібну ціну. Якщо легальним продавцям обмежувати свободу формування ціни, то, згідно із законами економіки, пропозиція з їхнього боку скорочуватиметься. Чим більшим буде розрив між вільною та регульованою ціною, тим меншою буде пропозиція на легальних заправках, тим більшим буде розмір "сірого" ринку палива.

800 мільйонів доларів збитків на місяць – ціна держрегулювання

Як зазначає експерт, наслідком держрегулювання стали черги в яких автовласник змушений проводити в середньому 3 години, заправляючись раз на три доби, а також появу сірого "ринку палива" з ціною 70 гривень, що на 30 гривень дорожче за "біле".

Економіст вивів формулу, що дозволяє врахувати збитки від ситуації, що склалася, згідно з якою щодобово в Україні заправляються приблизно 1,5 млн авто з 4,5 млн, що імовірно залишилися в країні.

За середньої оцінки робочої години в 8 доларів, 3-годинної тривалості черги та 1,5 млн авто на заправках на добу, у день збитки від черг становлять 36 млн дол.

За іншою методикою враховується сума переплати за бензин на "сірому ринку" — 30 гривень за літр, помножені на 1,5 млн авто і повний бак обсягом 50 літрів дають на добу 66 мільйонів доларів.

З урахуванням застосовуваного коефіцієнта 0,5, запропонованого Ярославом Романчуком, збитки від держрегулювання склали близько 800 мільйонів доларів на місяць.

Нестача бензину породила не тільки "сірий ринок" з його продажу, а й нові схеми шахрайства, щоправда, як зізнаються трейдери, навіть скасування держрегулювання не призведе до зникнення дефіциту. Лише через місяць у кращому випадку вдасться позбавитися нестачі дизельного палива, на усунення проблем з бензином потрібно більше часу.