Не лише Зеленський на "Золотому глобусі". Як на "Оскарі" протестували проти війни, расизму та політичних переслідувань
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 6671
![Президент пообіцяв Голлівуду, що третьої світової не буде](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428x240/7/05/69b77f0b-3045478a9c0850531d10056902b68057.jpg?v=0885_1)
Президент України став першим політиком, хто виступив із антивоєнною промовою на "Золотому глобусі"
У ніч на 11 січня в Лос-Анджелесі відбулася ювілейна, 80-та за рахунком церемонія вручення премії "Золотий глобус" за найкращі здобутки в галузі кіно та телебачення.
Голлівудський актор Шон Пенн, який раніше відвідував Україну та підтримав нашу боротьбу з російською агресією, представив публіці відеоролик, на якому президент України Володимир Зеленський звернувся до присутніх із емоційною промовою про війну в Україні.
"Попереду були ще битви та сльози, саме тоді з’явилася премія "Золотий Глобус" (1943 року – "Телеграф"). Зараз 2023 рік. Війна в Україні ще не закінчилася, але ситуація змінюється. Попереду ще битви та сльози, але тепер я точно можу сказати, хто найкращий минулого року – це ви. Вільні люди вільного світу", – заявив президент.
Незважаючи на те, що Голлівуд і велика політика давно й тісно переплетені, це був перший серйозний політичний виступ на церемонії. Навіть у сімдесяті роки, коли політичне кіно переживало пік свого розквіту, "Золотий глобус" залишався осторонь політики та боротьби за права – на відміну від "Оскара".
"Телеграф" пропонує згадати найяскравіші "політичні" моменти церемоній нагородження золотою статуеткою.
"Оскар" проти расизму
Знаменитий хештег 2016 року #OscarsSoWhite, який об’єднав темношкірих кінематографістів навколо режисера та актора Спайка Лі – одного з головних співаків "чорної" Америки, став вершиною протестів проти расової нерівноправності у кінобізнесі. На той момент вже два роки жоден актор-афроамериканець не був номінований на "Оскар". Мало того: у 2016 році жодного чорношкірого кінематографіста не було номіновано взагалі.
У результаті кіноакадемікам довелося вибачатися, і було за що.
Перша чорношкіра актриса удостоїлася "Оскара" лише на 12-му році існування премії, коли Хетті Макденієл перемогла в номінації "Краща жіноча роль другого плану" за роль Мамочки у фільмі "Віднесені вітром" (1940). Але тріумф виявився для актриси принизливим – згідно з правилами сегрегації Макденієл сиділа окремо від інших номінантів, на місцях для "чорних".
![](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/3/15/a397a1dc-b453a7e56c4157494007391676e8b153.jpg?v=1149_1)
Через 23 роки великий Сідні Пуатьє став першим темношкірим актором, який отримав премію у категорії "Кращий актор" за роль у фільмі "Польові лілії". Мало того, він став першим афроамериканським актором, який домігся рівної оплати з білими колегами. Також Пуатьє активно знімався в антирасистських фільмах — до речі, стрічка "Душної ночі в Кароліні" 1968 стала однією з небагатьох "політичних" стрічок, удостоєних "Золотого глобуса".
І за права корінного населення Америки
Сімдесяті роки були відзначені не лише підйомом "політичного" кіно в Європі, а й сильними радикальними настроями серед американських кінематографістів. Особливо молодих, хоча Марлон Брандо було вже 49 років, коли він сильно здивував кіногромадськість під час "оскарівської" церемонії 1973 року.
![](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/8/af/94794f1f-0c54b3bc5427c63e5f9808d62ca66af8.jpg?v=1241_1)
Актор не просто відмовився від статуетки "За кращу чоловічу роль" у знаменитому "Хрещеному батькові", але ще й відправив на сцену активістку Сашин Латтлфатер, яка боролася за права корінного населення Америки. За її словами, Брандо не прийняв нагороду через неналежне ставлення до індіанців у США.
"Оскар" проти війни
На тій же церемонії 1973 року чимало галасу наробила актриса Джейн Фонда, коли привітала присутніх жестом "Рот фронт" – вітанням іспанських антифашистів тридцятих, які взяли на озброєння ліві радикали в США.
Її брат Пітер Фонда, зірка фільму "Безпечний їздець", став одним із символів молодіжного бунту сімдесятих, а сама актриса активно протестувала проти війни у В’єтнамі. Після того, як Фонда знялася в касці біля в’єтконгівської зенітки, її зненавиділа вся консервативна Америка. Не дивно, що у першому голлівудському фільмі про війну у В’єтнамі, "Поверненні додому" Хела Ешбі (1978) Джейн Фонда знялася в одній із головних ролей. За яку здобула і "Оскар", і "Золотий глобус".
![](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428-*/f/26/47776202-2bc17a393695eef525d54aa71347626f.jpg?v=1371_1)
Кіноакадемікам довелося вибачатися за антивоєнний виступ продюсера "Безпечного їздця" Берта Шнайдера на церемонії 1975 року, але в цілому ця витівка зійшла йому з рук. А ось Річард Гір на багато років став персоною нон-грата на "оскарівських" церемоніях після того, як 1993 року засудив окупацію Тибету Китаєм. До речі, актор досі очолює міжнародний комітет на підтримку Тибету.
Зрада без терміну давності
"Вайнштейнгейт" – не перша ганебна сторінка в історії Голлівуду, яка коштувала багатьом кінематографістам не лише кар’єри, а й навіть свободи. "Полювання на відьом" тридцятих-сорокових років, яке ініціював сенатор Джозеф Маккарті, зпонівечило життя багатьом голлівудським талантам, які майже поголовно були комуністами. Зокрема, на багато років опинився в "чорних списках" майбутній сценарист "Повернення додому" Уолдо Солт. А батько "чорного роману" Дешіл Хеммет відсидів півроку у в’язниці за те, що відмовився назвати імена соратників по Компартії США.
Імена інформаторів ні для кого не були секретом: "закласти" колег, які симпатизують "коммі", було вірним способом зберегти роботу в кінобізнесі, а отже, статус та високі доходи.
Буквально наступного дня після того, як Еліа Казан ("У порту", "Трамвай "Бажання") дав свідчення Комісії з антиамериканської діяльності, він підписав безпрецедентний контракт на півмільйона доларів. Але коли через 45 років голлівудський класик отримував статуетку "За видатні заслуги в кінематографі", чимало присутніх на церемонії колег режисера відмовилися встати зі своїх місць та привітати його оплесками.
Нагадаємо, що відомий український актор Дмитро Лінартович отримав тяжкі поранення у боях за Соледар.