Епідемія "ЧВК Редан" шириться Україною: Telegram-канали створюють навіть у маленьких містечках

Читать на русском
Автор

Тренд із рухом "ЧВК Редан" може виявитися російською ІПСО

Підлітковий рух "ЧВК Редан" начебто активно шириться Україною, принаймні в інтернеті. Так, майже в усіх великих містах поліції довелося втихомирювати чи затримувати підлітків, які були готові полізти у бійку.

Telegram–канали цього руху вже заповнили всю Україну. Однак майже всюди це не збіговисько прихильників "ЧВК Редан". Радше навпаки – більшість підписаних – противники руху, які вишукують, де будуть збиратися "неформали". Тому примітно, що на фото та відео з місць інцидентів помітно лише класично одягнену молодь, а не "неформалів" з довгим волоссям і у чорному одязі з павуком.

Щодо каналів у Telegram, то вони є чи не у кожному українському населеному пункті – від обласних центрів до селищ. До прикладу, "ЧВК Редан Міжгір'я", "ЧВК Редан Козельщина", "ПВК Редан Стрий", "ЧВК Редан Жашків". Регіональних каналів уже багато – усі великі міста, райцентри та навіть селища, не виключено, що й села.

"ЧВК Редан" вже у багатьох містах /Скриншот
"ЧВК Редан" вже у багатьох містах /Скриншот

Одні публікують просто агресивні лозунги, властиві руху, інші створюють задля реклами. Стрийський Telegram-канал виявився "пасткою" для шукачів "ЧВК Редан" — адмін заявив, що людям має бути соромно за те, що вони шукають такі спільноти.

Стрийський канал виявився не тим, за кого себе видавав /Скриншот

Походження цих спільнот різне. Частина створена для реклами інших Telegram-каналів. Зокрема російських. До прикладу, "ЧВК Редан Полтава" закликає своїх підписників збиратися біля ЦУМу. Водночас публікує посилання, за яким ви потрапите в новинний телеграм-канал "КД18+", де пишуть російські новини та сидить російська аудиторія. Раніше тут публікували відео з привітанням путіна.

Полтавський канал дуже підозрілий /Скриншот
Полтавський канал дуже підозрілий /Скриншот
Ось кого рекламує полтавський канал /Скриншот
Скриншот

А вище ви бачите київський канал. Окрім символіки "ЧВК Редан" він публікує перевезення до Маріуполя.

В Харкові, як і в інших великих містах країни, є по кілька Telegram-каналів "ЧВК Редан" чи "Анти ЧВК Редан". Один із них — "ЧВК Редан Харків" — опублікував нібито звернення одного з організаторів руху. Він заявляє, що є організатором "ЧВК Редан" в Україні та за її межами. Закликає опиратися владі і тому подібне. В каналі традиційно розташоване посилання на якийсь інший канал чи чат.

Харківській канал пропонує рухатися проти влади /Скриншот

Канал противників "Анти ЧВК Редан Харьков" закликає усіх збиратися довкола "Градусника" — однієї з найвідоміших локацій у Харкові. Вище канал публікує новини про дії "Редану" нібито в Києві. Однак на самому відео бійки видно вивіску "ВкусВилл" — російської мережі супермаркетів.

Рух "Анти Редан Харків" постить відео з росії, хоча заявляє, що це Київ /Скриншот

"Анти ЧВК Редан Одеса" зараз закликає переховуватися від поліції, оскільки правоохоронці активно шукають учасників обох спільнот. Крім того, у цьому ж каналі закликали скидати фотографії своїх знайомих "неформалів". Неповнолітні учасники руху також опублікували фото з піднятими руками, які потім цілком можуть використати пропагандисти.

Підлітки, які вийшли на "боротьбу" з "ЧВК Редан" /Скриншот
А тепер ховаються від поліції /Скриншот

Противники усього пов’язного з цим трендом також створюють канали. З такою ж назвою. Там закликають людей перестати цікавитися цим явищем, як от у стрийському каналі. Ось, наприклад, хтось створив канал "Рейд на ЧВК Редан Володимир-Волинський", де є звернення із закликами припинити захоплюватися цим рухом:

"Крч, вся двіжуха стосовно ЧВК "Редан" розпалася за день. Російське ІПСО штучно створювала канали й накручувала підписників, аби ви шукали неіснуючий в Україні редан та дестабілізували ситуацію в державі. Саме тому в кожному місті місце збору був ЦУМ, тому що іншої місцевості росіяни не знають. В Полтаві були якісь підлітки неформали", — йдеться у публікації.

У Володимирі-Волинському борються з ворожою ІПСО /Скриншот

Тим часом поліція Харкова та інших міст країни уже зайнялася пошуками організаторів руху "ЧВК Редан" і "Анти ЧВК Редан". До прикладу, у Харкові начальник слідчого управління Сергій Болвінов заявив у себе на Facebook-сторінці, що зранку вже провели три обшуки у можливих організаторів заворушень – один із них був неповнолітній.

Батьки неповнолітнього адміна неприємно здивовані /Сергій Болвінов

Тим часом, під час заворушень в усіх містах країни, людей в атрибутах "ЧВК Редан" видно не було. Як бачимо на фото та відео у Харкові, Києві, Івано-Франківську, Дніпрі та Одесі – усі вбрані в звичайний одяг. Тобто це підлітки, які прийшли шукати прибічників російського руху, але їх першими знайшла поліція.

В Україні поліція поки не виявила учасників із символікою цього руху. Попри величезну кількість створених ними Telegram-каналів, на місцях інцидентів затримували учасників руху "Анти Редан". Як, наприклад, в Одесі.

Скриншот

Довідково: підлітковий рух "ЧВК Редан" названий на честь аніме Hunter x Hunter, де було відповідне бандитське угрупування. Учасники цього руху носять таку ж атрибутику, як у персонажів мультсеріалу — чорне довге волосся, темний одяг зі штанами в клітинку, зображення павука. Рух походить із москви. Там хулігани 19 лютого побили так званого "неформала" із довгим чорним волоссям. Після чого такі ж підлітки вирішили створити організацію, яка буде відповіддю на дії хуліганів і жартома назвали її "ЧВК Редан". У москві та петербурзі діти в символіці "редану" почали натовпами бігати торговими центрами і нападати на так званих "оффників" — так вони називають коротко стрижених хуліганів, які їх традиційно зачіпають. Також під "меч правосуддя" потрапляють мігранти та надто нормально одягнені люди.

Нагадаємо, що цими вихідними в Івано-Франківську зібралися десятки підлітків, які виявилися противниками "ЧВК Редан". Найбільше заворушення було вчора у Харкові, там затримали майже 250 людей, лише 30 із яких – повнолітні.