Поширені не тільки у нас: звідки походять та кому давали прізвища на "-чук"

Читать на русском
Автор

Такі прізвища відображали родинні зв'язки

Прізвища українців часто утворювалися від роду діяльності їх перших носіїв, місця їх проживання або особливих рис характеру або зовнішності. На думку дослідників, прізвища з закінченням на "-чук (-юк)" мають українське походження.

Ці прізвища утворилися багато століть назад шляхом додавання суфікса "-чук" до основного імені (прізвиська або професії людини), пише ukr.media. Свого часу в Україні з'явилися Чумаки (спочатку чумаками називали людей, що їздили в Крим по сіль), Співаки, Коломийці (жителі Коломиї), Ковалі, Палії (артилеристи, підпалювали запал знарядь на Запорізькій Січі) і т. д. Суфікс -чук додавався до прізвищ, коли мова йшла про синів чи учнів цих людей.

У більшості випадків такий словотвір відображав родинні зв'язки. Син Палія — ​​Палійчук, Коваля — Ковальчук. Бондарчук був ніким іншим як сином бондаря, виробника бочок. Сина Сави українці називали "Савчуком", нащадка чоловіка, що проживає в Поліссі, — "Поліщуком".

Слід зазначити, що також є і версія, що суфікс "-чук" українці запозичили з тюркських мов. В силу територіальної близькості запорізькі козаки досить щільно спілкувалися з турками і кримськими татарами.

У мовах тюркських народів є суфікс "-чук", який буквально означає когось маленького. Використавши цю запозичену частину слова, українці стали кликати синів зазначених людей "Бондарчук", "Ковальчук", "Савчук" і т. д. Іноді вона застосовувалася і стосовно учнів. Ковальчуком міг бути й учень коваля, а не тільки його син. В цілому, такі прізвища отримували молодші члени сім'ї або молоді, недосвідчені працівники, які перебували в підлеглому положенні по відношенні до майстра.

Прізвища з закінченням на "-чук" поширені також і в інших східно-і західнослов'янських країнах. Наприклад, у Польщі такі прізвища гордо носять близько 400 тисяч людей. Тут також позначилася територіальна близькість до України. Сусідні народи зазвичай запозичують слова друг у друга або ж просто укладають міжнаціональні шлюби, внаслідок чого прізвища "кочують" з країни в країну.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, який слід Польща залишила в українській історії і як вплинула на формування прізвищ. В суспільстві того часу прізвище треба було заслужити.