В Україні знайшли альтернативу виборам? Як можна оновити Кабмін

Читать на русском
Автор

Експерт Євген Магда вказав на законний механізм оновлення виконавчої влади

Щоб посилити свої позиції на фоні розмов про прямі "переговори" з РФ про закінчення війни, Україні потрібно зробити низку кроків всередині країни, один з яких — рішуче оновлення Кабміну із залученням всіх політичних сил.

Таку думку у коментарі "Телеграфу" висловив директор Інституту світової політики, політолог Євген Магда, коментуючи кроки Києва у відповідь на так звані "миротворчі" поради, які час від часу лунають із Заходу.

За його словами, західні еліти у своїй масі не зацікавлені в поразці Росії у війні. Однак на Заході політики цього не скажуть прямо, а будуть говорити, що це нібито Україна щось не допрацьовує.

— То що ми можемо сказати у відповідь і що нам потрібно у цій ситуації робити? Україна має здійснювати зміни у себе всередині. Лише внутрішніми змінами в державі — секвестром бюджету (один з радикальних антикризових заходів зі скороченням дохідної та видаткової частин кошторису країни, у тому числі з "урізанням" захищених статей. — Авт.), створенням уряду національної єдності, формуванням нової політики щодо самої себе і відносно Росії. Іншими словами, демонстрацією власної, якщо хочете, запеклості у боротьбі з РФ, ми можемо створити подібні речі (сильні позиції. — Авт.), — каже Євген Магда.

Він аргументує, що у противному разі ні на що Україна сподіватися не зможе, і "якщо ми належним чином не будемо вибудовувати зміни всередині країни, то розраховувати на допомогу з боку Заходу — марна справа".

Втім, нагадаємо, що після початку російської агресії проти України 2014 року під час президентської каденції Петра Порошенка ніхто уряд національної єдності не створював, і такого публічного обговорення не було.

Слід зазначити, що за Конституцією Україна є парламентсько-президентською республікою, і уряд як центральний орган виконавчої влади формує саме Верховна Рада, а прем'єр призначається парламентом за поданням президента. Таким чином, існує легальний механізм для оновлення Кабміну в обхід виборів.

Докладніше про те, чому на Заході дедалі частіше стали лунати розмови про переговори України та РФ, читайте на "Телеграфі" у статті: "Україну знову схиляють до перемовин із Путіним? Чи погодиться Київ і в якому форматі".

Як повідомляв "Телеграф" раніше, розмови про вибори/не вибори в Україні під час війни вирішили закруглити. Відповідний меморандум, як з’ясувалося, підписали ще у першій половині листопада 2023 року представники всіх фракцій Верховної Ради. Політсили вирішили, що вибори (і президентські, і парламентські) в країні пройдуть лише через шість місяців (як мінімум) після офіційного скасування воєнного стану.