Хто кого "годував" у СРСР насправді: блогер розвіяв один із головних міфів про "совок"

Читать на русском
Автор

Блогер розповів, скільки насправді мали отримувати радянські громадяни

Теза про те, що головна республіка Радянського Союзу РРФСР "всіх годувала" – лише міф. Робітники у СРСР недоотримували і працювали на благо диктатури пролетаріату, годуючи та одягаючи її. Таку думку висловив у своєму блозі mirovich.media білоруський блогер Максим Мирович, який переважно пише пости на антиросійську й антирадянську тематику.

Так, існує думка, що саме РРФСР найбільше постраждала від розпаду Союзу, оскільки забезпечувала чи не всі республіки. За словами блогера, і росіяни, і білоруси, і таджики у "совку" були бідними, причому однаково. Люди дуже працювали, але левову частку їхніх заробітків доводилося віддавати державі.

Мирович вважає, що експлуатація людини людиною в СРСР гірша, ніж за царських часів. Як приклад він пише про продаж побутової техніки, зокрема телевізорів, пральних машин і холодильників. Все це робили мінські заводи, але чомусь у місцевих магазинах такий товар було не схопити. Блогер пояснює, що все виїжджало до Москви, а про знамените рогачівське згущене молоко білоруси дізналися лише після 1986 року. За словами автора, причиною цього стали страхи РРФСР після Чорнобиля: продукт боялися купувати.

Скільки заробляли люди в СРСР

Як зазначає блогер, посилаючись на доповідь ООН, союзні республіки в 1990 році мали занижену середню зарплату, якщо порівнювати її з річним ВВП на душу населення. Так, цей показник для Білоруської РСР сягав у 1990 році 15,6 тисяч доларів. Тобто середньостатистичний житель республіки, як пише Мирович, міг розраховувати на зарплату в 1300 доларів (щонайменше 2166 рублів на місяць на той час).

Насправді ж середня зарплата у Союзі, повідомляє блогер, становила не більше 140-150 рублів. Інші кошти, пояснює Мирович, потрапляли в так званий "загальний котел". Виходить, звичайні робітники заробляли на утримання роздутого держапарату з величезними витратами.

Якими були бюджети союзних республік

Мирович акцентує увагу на різниці у ВВП республік. Так, у РРФСР — 17,5 тисячі доларів на душу в 1990 році, а у Таджикистану — 5,5 тисячі доларів. Але думку про те, що в РСР люди заробляли більше, блогер спростовує. За його словами, просто держава крала в таджиків дещо менше, ніж у росіян.

ВВП радянських республік

Куди йшли гроші

Як розповідає блогер, зароблене громадянами утримувало багато збиткових, дотаційних і непотрібних підприємств. Ще чимало коштів йшло на військову сферу: гроші тягла війна в Афганістані, підтримка нібито "борців за свободу", які оголошувалися в різних країнах і виступали проти прозахідної влади.

Для наочності про розподіл бюджету у "совку" Мирович наводить такий приклад. Є під’їзд на 10 квартир. З усіх жителів працює ви та ваш сусід, отримуючи по 1,5 тисяч доларів на місяць. Управдом забирає собі ваш заробіток, залишаючи вам тільки 100 доларів. Залишок суми йде на умовного Васю-алкоголіка з однієї квартири, його товариша по чарці — з іншої, щось поросту крадеться, а ще 400 доларів йдуть "сусідам" — "на підтримку і покупку міцного буянам-алкашам з сусіднього під’їзду, що борються за право писяти біля ліфта і красти лампочки".

Блогер робить висновок, що теза про те, що нібито одна республіка в Союзі "годувала" всіх інших — міф. Люди тотально недоотримували зароблене у всіх країнах.

У зв’язку з цим блогер враховує ще й те, хто виробляв продукцію. Наприклад, м’ясо та молочку давали заводи у Прибалтиці, Білорусі й Україні, де давно з’явилися локальні виробництва. Але після перевороту 1917 року, нагадує Мирович, більшовики "взяли" підприємства під свій контроль.

Та й звичайний народ, зазначає автор, не харчувався деякою продукцією, яка виробляється за радянських часів.

"Про те, що є такий продукт, як шинка й балик, я дізнався лише у 1991-1992 році, хоч і за часів СРСР місцеві білоруські підприємства все це виробляли — але відправляли невідомо куди", — згадує Мирович.

Нагадаємо, Максим Мирович часто пише про те, що відбувалося в "совку", і розмірковує про стереотипи та міфи з приводу СРСР, котрі існують у нашому суспільстві. Так, блогер розповів про військово-патріотичне виховання радянських дітей. Про те, що говорили старшим школярам, які догми прищеплювали дитячі книги та іграшки – читайте докладніше у нашому матеріалі.

Раніше "Телеграф" показував знімки радянських прилавків у магазинах. Фото відображають реальний стан справ у СРСР і тому тривалий час були заборонені радянською владою.