"Так це ж було вже": українцям пояснили, що не так з ідеєю "суперпрезидента" Зеленського

Читать на русском
Автор
2084
Президент Володимир Зеленський
Президент Володимир Зеленський. Фото Офіс президента

Експерти оцінили ідею посилення влади президента під час війни

Резонансна заява віцеспікера парламенту Олександра Корнієнка про те, що в Україні зараз тестується модель переходу від парламентсько-президентської держави до президентської, викликала скепсис в експертів. Деякі з них відверто не погодились з запропонованими тезами.

Так, у коментарі "Телеграфу" колишній суддя Конституційного суду Віктор Шишкін нагадав, що в Україні за двох очільників держави вже діяла модель президентської республіки. При цьому він наголосив, що все залежить не від форми правління, а від людей, які знаходяться при владі.

"Чисто президентська жорстка республіка у нас вже була за Кучми на підставі Конституції 1996 року. І за Януковича, тому що Янукович повернув Конституцію в редакції 1996 року. І Кучма, і Янукович призначали уряд. І що це дало? Все залежить не від форми правління, а від людей, які виконують владні функції. І англійська модель успішна, при їхній конституційній монархії. І шведська модель, і норвезька, і голландська", — резюмував Шишкін.

Сам віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко у коментарі "Телеграфу" зазначив, що у питанні зміни моделі правління потрібно знаходити оптимальне для країни рішення. "Якщо ми орієнтуємось на безпеку, побудову сильної армії, треба думати, обирати", — підкреслив він.

Своєю чергою ексзаступник голови ЦВК Андрій Магера у коментарі "Телеграфу" заперечив твердження про необхідність посилення влади президента під час війни.

"Я не погоджуюся з тезою про те, що в президентській республіці держава краще керована під час війни, аніж в парламентській. Велика Британія з парламентською моделлю увійшла в Другу світову війну і вийшла з нею переможцем. Ізраїль — це парламентська республіка, яка успішно вийшла з усіх війн", — підкреслив він.

Докладніше про те, чому у владних колах почали тестувати тему збільшення повноважень президента, ви можете прочитати у повній версії матеріалу "Телеграфа" під назвою "Суперпрезидент Зеленський: чому "слуги" заговорили про зміну форми правління в Україні".