Військово-лікарська комісія: яких лікарів треба проходити та чи можна оскаржити їх висновки
- Автор
- Дата публікації
- Автор
- 5678
Якщо призовник не згоден із висновками лікарів, то він може звернутися до суду
Оскільки Верховна Рада продовжила до 21 листопада дію в Україні військового стану та загальної мобілізації, потенційних призовників можуть викликати у військкомат із проханням пройти військово-лікарську комісію. По її завершенню визначається ступінь придатності громадянина до військової служби.
Процедура проходження лікарської комісії для призовників прописана у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. "Телеграф" з'ясував, яких лікарів треба проходити, на підставі чого військкомати роблять висновок та чи можна його оскаржити.
Яких лікарів має пройти призовник
Під військово-лікарської комісії кожен чоловік призовного віку має пройти огляд у хірурга, терапевта, невропатолога, психіатра, окуліста, отоларинголога (ЛОР), стоматолога, дерматолога, а за наявності медичних показань додатково призначають огляд у лікарів інших спеціальностей.
Крім того, призначається низка аналізів, зокрема, аналіз крові, аналіз сечі, аналізи на ВІЛ, антиген до вірусу гепатиту "В" (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту "С" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW). Визначається група крові та резус-фактор, проводиться флюорографічне обстеження органів грудної клітки, переглядається календар профілактичних щеплень, проводиться ЕКГ, а особам 40+ вимірюють внутрішньоочний тиск та досліджують кров на цукор.
Якими можуть бути висновки військово-лікарської комісії
Після проходження усіх лікарів та здачі аналізів, працівники ВКЛ вивчають медичні документи, а також опрацьовують дані з поліклінік та лікувальних закладів, де рахувався призовник, а вже потім ухвалюють остаточне рішення про придатність/непридатність до служби в армії.
За станом здоров'я комісія виносить одну з постанов:
- придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1−11;
- тимчасово непридатний до військової служби — потребує лікування (вказується термін);
- підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд;
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
У випадку тимчасової непридатності комісія має вказати термін, який потрібен для повного відновлення організму призовника (але він може бути не більше 1 року), а у випадку повної непридатності — особу знімають з військового обліку із занесення цієї інформації у військовий квиток.
Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії
Трапляються випадки, коли військовозобов'язані чоловіка не згодні з висновками медичного огляду у військовому комісаріаті. У такому разі, згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, результати можна оскаржити двома шляхами:
- У Центральній військово-лікарській комісії (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення).
- Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).
"У спірних питаннях, пов’язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад", — зазначається у документі.
Раніше "Телеграф" розбирався у законності чи незаконності вручення повісток у громадських місцях. Відповідь на це питання дав адвокат Станіслав Борис.