Військово-лікарська комісія: яких лікарів треба проходити та чи можна оскаржити їх висновки

Читать на русском
Автор

Якщо призовник не згоден із висновками лікарів, то він може звернутися до суду

Оскільки Верховна Рада продовжила до 21 листопада дію в Україні військового стану та загальної мобілізації, потенційних призовників можуть викликати у військкомат із проханням пройти військово-лікарську комісію. По її завершенню визначається ступінь придатності громадянина до військової служби.

Процедура проходження лікарської комісії для призовників прописана у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. "Телеграф" з'ясував, яких лікарів треба проходити, на підставі чого військкомати роблять висновок та чи можна його оскаржити.

Яких лікарів має пройти призовник

Під військово-лікарської комісії кожен чоловік призовного віку має пройти огляд у хірурга, терапевта, невропатолога, психіатра, окуліста, отоларинголога (ЛОР), стоматолога, дерматолога, а за наявності медичних показань додатково призначають огляд у лікарів інших спеціальностей.

Крім того, призначається низка аналізів, зокрема, аналіз крові, аналіз сечі, аналізи на ВІЛ, антиген до вірусу гепатиту "В" (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту "С" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW). Визначається група крові та резус-фактор, проводиться флюорографічне обстеження органів грудної клітки, переглядається календар профілактичних щеплень, проводиться ЕКГ, а особам 40+ вимірюють внутрішньоочний тиск та досліджують кров на цукор.

Якими можуть бути висновки військово-лікарської комісії

Після проходження усіх лікарів та здачі аналізів, працівники ВКЛ вивчають медичні документи, а також опрацьовують дані з поліклінік та лікувальних закладів, де рахувався призовник, а вже потім ухвалюють остаточне рішення про придатність/непридатність до служби в армії.

За станом здоров'я комісія виносить одну з постанов:

  • придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1−11;
  • тимчасово непридатний до військової служби — потребує лікування (вказується термін);
  • підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд;
  • непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
  • непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

У випадку тимчасової непридатності комісія має вказати термін, який потрібен для повного відновлення організму призовника (але він може бути не більше 1 року), а у випадку повної непридатності — особу знімають з військового обліку із занесення цієї інформації у військовий квиток.

Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії

Трапляються випадки, коли військовозобов'язані чоловіка не згодні з висновками медичного огляду у військовому комісаріаті. У такому разі, згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, результати можна оскаржити двома шляхами:

  • У Центральній військово-лікарській комісії (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення).
  • Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).

"У спірних питаннях, пов’язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад", — зазначається у документі.

Раніше "Телеграф" розбирався у законності чи незаконності вручення повісток у громадських місцях. Відповідь на це питання дав адвокат Станіслав Борис.